Yay Çelikleri

Yay çelikleri genel olarak yay üretiminde kullanılan ve diğer çeliklerden farklı özelliklere sahip olan çeliklerdir. Diğerlerine göre oldukça farklı özellikler taşıyan bu çelikler otomotiv ve benzeri endüstriyel alanlarda kullanılan yayları üretmek amacıyla tercih edilir.

Bu alanlarda tercih edilmesinin en büyük sebebi bu çeliklerin üst düzey bir dayanıklılığa ve kırılmaz bir yapıya sahip olmasıdır. Genel olarak kırılmaz bir yapıya sahip olan yay çelikleri, yaya ihtiyaç duyan otomotiv parçaları ve benzer makine parçaları için oldukça önemli bir malzemedir.

Diğer çelik türlerine göre daha dayanıklı ve daha üst düzey özelliklere sahip olan yay çeliğinin en önemli özelliği yükü kolay bir şekilde kaldırmasıdır. Her yay belirli bir yükü kaldırmak amacıyla üretilir. Ancak özellikle endüstriyel alanlarda belirli bir yük yüklenen yayların eski haline dönmesi gerekir.

Yayın yük ortadan kalktıktan sonra eski halinde hızlı ve daha kolay bir şekilde dönebilmesi için de yay çelikleri kullanılır. Daha sağlam olan bu çeliklerin en önemli özelliği de budur. Bu özellik sayesinde yay çeliği parçalara büyük oranda sertlik, eğim ve dayanıklılık sağlamaktadır. Ayrıca parça yüzey kuvveti de yine yay çeliği sayesinde artış gösterebilir.

Yay Çelikleri Nedir?

Yay çeliği hakkında merak edilen birçok soru bulunmaktadır. Bu soruların başında da yay çeliği nedir, sorusu yer alır. Bu soruya birçok cevap verilebilir. Ancak genel olarak endüstriyel alanda ihtiyaç duyulan en önemli çeliklerden biridir demek bu soruya verilebilecek en doğru cevaptır.

Yay çelikleri, endüstriyel alanlarda ihtiyaç duyulan yaylar için üretilen çeliklere verilen isimdir. Bu çelikler diğerlerine göre daha hızlı bir şekilde eski hallerine geri dönebilirler. Bununla birlikte yay çelikleri, diğer alanlarda kullanılan çeliklere göre daha dayanıklıdır.

Bununla birlikte yay çelikleri çok çeşitli ve farklı kullanım amaçları bulunan yayların üretiminde de kullanılır. Bu noktada çeliğin elastik sınırlarına ve değişimine bakılmaktadır. Ardından çeliğin hangi alanda kullanılacağına karar verilir.

Genel olarak otomotiv ve benzeri endüstriyel alanlarda kullanılan yay çeliklerinin elastik şekil değişim sınırları oldukça yüksektir. Bu da hızlı bir şekilde yükten sonra eski haline dönmesine olanak sağlar.

Yay Çelikleri Kullanım Alanları Nelerdir?

Yay çeliği sahip olduğu özellikler sebebiyle geniş bir kullanım alanına sahiptir. Bu aşamada endüstriyel alanlar başta olmak üzere birçok üretim alanında yay çelikleri kullanılmaktadır. Bu çeliklerin kullanım alanları genel olarak aşağıdaki gibidir;

 • Endüstriyel süspansiyon uygulamaları,
 • Çok çeşitli yay üretimleri,
 • Otomotiv sektörü,
 • Endüstriyel alanlar

Yay çeliği fiyatları da kullanım alanları doğrultusunda şekillenebilmektedir. Yukarıda da belirtildiği gibi genel olarak endüstriyel alanlarda ve çeşitli üretim sektörlerinde tercih edilen yay çelikleri, kalitesi ve özellikleri sayesinde günümüzde birçok ürün için önem taşımaktadır. Bu nedenle yay çeliği geniş bir kullanım alanına sahip olan malzemelerden biridir.

yay çelikleri

Yay Çelikleri Fiyatları Ne Kadar?

Yay çeliği fiyatları karbon çelikleri ve diğer çeliklerde de olduğu gibi birçok faktör doğrultusunda değişiklik gösterir. Günümüzde farklı alanlarda kullanılmakta olan yay çelikleri, farklı fiyat seçenekleriyle satışa sunulabilir. Yay çeliklerinin fiyatlarını değiştiren en önemli faktörler arasında çeliğin bileşimleri ve değerleri yer almaktadır.

Bununla birlikte çeliğin özellikleri, miktarı ve benzer faktörler de fiyatlarda değişiklik olmasına sebebiyet verebilir. Bu sebeple yay çelikleri için net bir fiyat verebilmek mümkün değildir. Fiyat bilgisi için bu çelikleri, satışa sunan işletmelerden ve firmalardan destek almak daha kesin bilgilere ulaşmaya olanak sağlar.

Yay Çelik Özellikleri

Yay çelikleri özellikleri doğrultusunda tercih edilen malzemelerden biridir. Bu nedenle bu malzemeler birçok özelliğe sahiptir. Bunlar genel olarak aşağıdaki gibidir;

 • Yay çelikleri, yüksek bükülmelerde dahi kuvvete dayanabilecek ve sonrasında tekrar eski halini alabilecek bir özelliğe sahiptir.
 • Yay çelikleri sürekli olarak bükülebilir, sıkıştırılabilir ve benzeri olanaklara imkan sağlayabilecek bileşenlere sahiptir.
 • Yay çeliği aynı zamanda yüksek basınca ve kuvvete dayanabilir.
 • Özellikle endüstriyel alanda çeşitli parçaların daha işlevsel bir şekilde çalışmasına olanak sağlar.
 • Yay çelikleri kolaylıkla deforme olmayan ürünler arasındadır.
 • Yay çelikleri yüksek akıma dayanabilecek en güçlü malzemelerden de biridir.
 • Bu çelikler herhangi bir şekilde kırılmaz.

Yukarıdaki özelliklere sahip olan yay çelikleri, özellikle üretim ve endüstriyel alanlarda tercih edilmektedir. Birbirinden farklı alanlarda kullanılan bu çeliğin, üst düzey bir dayanıklılığa sahip olması çeşitli bileşenler sayesindedir.

yay çeliği kullanım alanları 5 adımda