Borular

Borular, DIN 2394 , TS EN 10305-3, TS EN 10219-2 normlarına uygun genel olarak Endüstriyel alanlarda tercih edilirler. Boruların malzeme tipi ve imalat yöntemlerine göre değişik imalat ve ölçü tipleri bunmaktadır. Borular dediğimiz üzere çok geniş bir ürün yelpazesini katmaktadır. Tiplerine göre içi boş, içi dolu, doğalgaz borusu, paslanmaz tip, parlak yüzeyli gibi kendi içlerinde farklılıkları bulunmaktadır. Paslanmaz yapıya sahip olan boru çeşitleri parlak yüzeyleri ile dekoratif bir görünüme sahiptir. Boruların ağırlıkları ve ölçüleri de kişiye özel bir şekilde belirlenebilmektedir. Buradaki ölçü ve ağırlıklara göre belirlenebilir maddeler ile üretilen ürün hacimleri bulunabilmektedir.

Basınç değerinin yüksek olduğu alanlarda yer alan boruların doğru şekilde profesyonel hatasız biçimde kesilmesi son derece önemlidir. Paslanmaz dikişli olan çelik borular yüksek basınca karşı daha dayanıklıdır. Tek parça olarak dökülebilen borular sıcak haldeyken farklı kalıplara dökülerek yuvarlak formunu alır. Daha sonrasında boru kesim işlemi sonrasında soğuma işlemi yapılır ve silindir makinelerin çelik boruların üzerinde kalabilecek lekeler temizlenir. İşlem sonucu elde edilen boruların parçaları makineden alındıktan sonra kesim ölçüleri son kez kontrol edilir. İşlemlerin bitiminde gerekli bütün bakım ve temizlik işlemleri uygulanmaya başlanır. Aşağıda boru tiplerimiz ürünlerimizi inceleyebilirsiniz.

  • ST 28
  • ST 34-2
  • ST 37-2
  • ST 44-2
  • ST 52-3

Metal boru imalatında üç yöntem kullanılır.

  • Dikişsiz : Çekme
  • Çekme Dikişli : Kaynak
  • Kaynak Döküm : Döküm

Boru İmalatında kullanılan malzemeler, genel olarak siyah veya galvaniz çelik, demir, bakır, alüminyum ürünleri kullanılır.

BORULARDA KULLANILAN BAZI TANIMLAMALAR

Eski Terim Yeni Terim Açıklaması
+ BK + C  Soğuk çekmeden sonra ısıl işlem görmemiş (sert parlak)
+ NBK + N  Soğuk çekmeden sonra koruyucu gaz altında normalize edilmiş
+ GBK + A  Soğuk çekmeden sonra gaz altında tavlanmış
+ BKM + CR 1  Normal olarak ısıl işleme tabi tutulmamış,ancak son tavlamaya uygun
  + CR 2  Kaynak işlemi ve ölçü kalibrasyonundan sonra ısıl işlem görmemiş
+ BKW + LC  Isıl işlemden sonra çok az şekil değiştirme oranında tamamlayıcı bir soğuk çekme işleminden geçmiş (yumuşak)

Borular