6 Adımda Paslanmaz Çelik Fiyatlarına Etki Eden Unsurlar

Paslanmaz çelik, günümüzde birçok alanda fazlasıyla kullanılan bir üründür. Firmalar, bu maliyeti az maliyet ve çok üretim bir şekilde üretimi amaçlamıştır. Ancak paslanmaz çelik birden fazla sektörel alanda kullanıldığı için fiyatlar kalite yönünden çok fazla düşüş yaşamamaktadır. Güvenliğin ön planda tutulduğu paslanmaz çelik birçok farklı ana malzemeden yapılmıştır. Fiyat aralıkları malzemenin işleyişine içindeki miktara oranına göre değişkenlik göstermektedir.

1- Paslanmaz Çelik Üretiminde Kullanılan Malzemelerin Oranları

Paslanmaz çelik, yapım aşamasında birçok malzemelerden üretildiği için çeşitliliği oldukça fazladır. Bu sebepten dolayı da fiyatlarda değişkenlik gösterilmektedir. Malzemenin oranı ne kadar fazla ise fiyat aynı oranda artmaktadır. Hangi malzemelerin hangi oranda kullanacağına da paslanmaz çelik fiyat belirlemesinde oldukça büyük önem taşımaktadır. Elementler krom, azot, titanyum, bakır ve bunun gibi değişkenlik gösterir. Bu sebepten dolayı da miktar ne kadar artarsa fiyat da aynı orantıda artmış olmaktadır. Fiyat analizi yaparken, muhakkak seçilen malzemenin miktarına hangi maddeden yapıldığını ve oranına dikkat edilmesi gerekmektedir. Böylece maliyet az çok belli olmuş olmaktadır.

2- Paslanmaz Çelik Üretiminde Kullanılacak Olan Teknikler

Fiyatı belirleyen diğer bir unsur da paslanmaz çelikte kullanılan tekniklerdir. Bu teknikler, paslanmaz çeliğin eritilmesi belli ölçülerde kesilmesi sürekli döküm yapılması, taşlama ve buna benzer şekilde değişim gösterir. Teknik çelik malzemesinin, ne kadar yumuşak olup olmadığı ile ilgilidir. Eğer malzemeler sert ise genellikle arıtma, taşlama, tavlama ve buna benzer işlemler yapılmaktadır. İşlemin derecesi ne kadar fazla ise fiyat olarak o kadar artış gösterir. İşçilik fiyatla doğru orantılı bir şekilde artmaktadır. Her sektörde üretilen paslanmaz çeliğe göre işçilik değişim gösterir.

3- Paslanmaz Çeliğin Özelliği ve Kalitesi

En önemli unsurlardan biri ürünün kalitesidir. Özellikle otomotiv, uçak sektörlerinde ürünün kaliteli olması büyük önem taşımaktadır. Ürün ne kadar kaliteli ise o kadar sağlam ve dayanıklı yapılmaktadır. Böylece daha uzun ömürlü olmaktadır. Bu özellikler fiyatı da arttırmaktadır. Bunun en büyük sebebi kullanılan ürünlerin üretimi kalitesi, miktarı kullanıldığı yer olarak değişkenlik göstermektedir. Ürün ne kadar iyi, aşınmaz ve sağlam ise fiyatı da o derece artmaktadır. Diğer çeliklere göre paslanmaz çelik üretimi daha zor olan bir üründür. Kullanılacak maddenin yapısı çok önemlidir.

4- Paslanmaz Çeliğin Boyutu Uzunluğu ve Şekli

Belli bir ölçüde üretilen paslanmaz Çelikler oldukça kaliteli ve birçok alanda kullanım amacı ile üretilmektedir. Asansör kapısı, sütün giydirme, otomotiv sektörü, zımparalama ve buna benzer birçok alanda paslanmaz çelik kullanılmaktadır. İşleme başlanmadan önce hangi ürünün hangi ölçüde yapılacağı belirlenmelidir. Her ürünün boyutu farklı olduğu için, fiyatı da farklılık gösterir. Bu sebepten dolayı fiyat farkı fazla olmaktadır. Bu tür çelikler oldukça dayanıklı sert oldukları için bazen dekoratif amaçlı olarak da kullanılabilmektedir. Kullanılacak olan madde oldukça büyük ağır ise fiyat maddenin ağırlığı ölçüleri belirlendikten sonra biçilmektedir.

5- Üretici Firmanın Baz Fiyatı

Her fabrika ya da firma kendine bir fiyat belirlemektedir. Bu şekilde kendi maliyetini kullanacağı malzemenin miktarını, yapacağı işlemleri tek tek hesap etmektedir. Hesap ettikten sonra bir fiyat analizi çıkarır. Her fabrikanın, farklı bir fiyat analizi vardır. Bu şekilde belirlediği fiyatlardan sonra gelir gider maliyetini hesaplar paslanmaz çeliği ne kadar yapacağını belirlemiş olur. Bu konuda kullandığı malzeme, işçilik her şey göz önünde bulundurulmaktadır. Belirlediği fiyat doğrultusunda işlemleri yapmaktadır. Aynı zamanda en önemli unsur paslanmaz çelikler üretilirken içerisinde kullanılacağı bileşiklerin işlenme şekilleri oldukça önem taşımaktadır.

6- Paslanmaz Çeliklerin Mekanik veya Kimyasal Etkenlere Karşı Dayanma Özelliği

Paslanmaz çelikler şekillendirilebilen, çekme kuvveti olan ve aynı zamanda ısıl ve etkiye sahiptir. Bu sebepten dolayı paslanmaz çelikler oldukça yüksek korozyonlara karşı dayanıklıdır. Bu unsur da fiyat farkını etkilemektedir. Özellikle paslanmaz çelik üretiminde kullanılacak olan alaşım malzeme miktarı girilebilecek olan ışıl işlemleri çeliğin sertliği, sünekliği, ısıya karşı dayanıklılığı ve buna benzer birçok unsur da fiyatı farklı bir şekilde etkilemektedir. Birinde aynı anda üç yöntem kullanılırken diğer bir sektörde sadece iki yöntem kullanılarak ürün elde edilmiş olmaktadır. Fiyatın ne oldu da bu doğrultuda belirlenmektedir. Çeliklerin nerede hangi ölçülerde kullanılacakları fiyat belirlemekte önde tutulan bir nedendir. Yukarıda sayılan tüm unsurlar paslanmaz çekiğin fiyatlarının belirlenmesi konusunda büyük önem taşımaktadır.

paslanmaz çelik fiyatlarına etki eden unsurlar