Transmisyon Mili Fiyatlarına Etki Eden 7 Önemli Unsur

Günlük hayatta karşımıza birçok cisim çıkmaktadır. Bu cisimlerin adı çoğunlukla bilinmemektedir. Transmisyon özellikle araba, araç ve bunun gibi şeyler kullanan kişiler tarafından adı oldukça bilinmektedir. Bu transmisyon kelimesinin anlamı alanlarına göre farklılık göstermektedir. Bu kelimenin anlamı vites kutusu demektir. Özellikle otomobillerin içerisinde bulunan dişçiler arasında yer alan yuva transmisyon olarak geçmektedir. Aynı zamanda bu kelime Arabanın motorundan aldığı hareket enerjisini dönüştürerek iletmeyi sağlar.

1- Transmisyon Mili Günümüzde Kullanıldığı Alanlar

Genellikle araba taşıt ve bunun gibi yerlerde transmisyon çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Arabadaki hızları değiştirme amaçlı olarak kullanılan yuva saniyeler içerisinde işlem yapmaktadır. Genellikle otomotiv sektöründe karşımıza çıkar ve bunun yanında uçak sektörü gibi yerlerde bu kelimeyi sıklıkla rastlanır. İçeriye oldukça geniş olan bu yapı mil şeklinde yapılara sahiptir. Özellikle imalatta belli kalıplarda ve bunun gibi yerlerde çok fazla karşımıza çıkmaktadır.

2- Transmisyonun Avantajları

Sistem özellikle duran araçlarda hareketi sağlamaktadır. Aynı zamanda dönme hızını kontrol eder. Arabada yer alan topuklardaki dönüşleri hızlı ve keskin bir şekilde yaptırmaktadır. Çok hızlı bir şekilde hız ayarlarını dengeler. Bu sayede araçlar ileriye veya herhangi bir sebepten dolayı geriye doğru giderken oldukça kolay gitmektedir. Bu sistem sayesinde dişli çark birbirine hareket ettirir. Böylece sistem kusursuz bir şekilde çalışmış olmaktadır. Transmisyon aynı zamanda vites anlamını taşımaktadır. Arabalarda özellikle düz vites olanlarda bunu rahatlıkla hissetmek mümkündür. Vites değiştirirken arabanın hızını düşürüp arttırırken oldukça fazla hayatımızda yer aldığı görülmektedir.

3- Transmisyon Üretimi

Bu yönetim kullanılacağı yere işleyişine göre değişim göstermektedir. Paslanmaz, çelikten ve oldukça sağlam üretilmektedir. Bu maddenin yüzey kalitesi oldukça fazladır. Aşınmalara her türlü darbelere karşı sağlam bir şekilde üretilmiştir. Verilen ölçüler ve kullanacakları yerlerin ebatlarına göre uygun makineler yardımıyla tasarlanan Bu sistemler her yerde karşımıza çıkmaktadır. Hem sert hem de bir o kadar maddeleri uyumlu bir şekilde olan bu araçlar çok dayanıklı olduğu için otomotiv alanında dikkat çeken ürünlerdir. Özel makineler sayesinde bunları üretmek oldukça kısa ve seri sürmektedir.

4- Transmisyon Milinin Çelik Olması

Mekanik özellikler bakımından oldukça sağlam yolda sıcaklığında üretilen bu malzemeler soğuk haddelenmiş çelikler yardımı ile üretilmektedir. Bu malzemelerin özellikle yüzeylerinden yararlanılmaktadır. İstenilen kıvama çok rahat bir şekilde giren ve bunun sonrasında taşlama, çekme, soyma gibi yöntemlerden geçirilen malzemeler en kolay üretim şeklidir.

5- Transmisyon Milinin Dayanıklı Olması

Transmisyon mili ne kadar dayanıklı ise kullanılan malzeme o kadar kalitelidir. Bundan dolayı da fiyatlarına değişir gösterilmektedir. Kullanılan malzemelerin sonucunda ortaya çıkan ürün testlerden geçirilerek fiyat analizine tutulmaktadır. Böylece üretim sonucunda bir maliyet ortaya çıkmaktadır. Kalite ne kadar fazlaysa fiyat o kadar artmaktadır.

6- Transmisyon Milinin Aşınmaz Olması

Birçok aşamadan geçen bu mil geçtikleri testlerin sonucunda ne kadar dayanıklı olup, olmadığı ortaya çıkmaktadır. Bu miller, oldukça fazla hareket halinde olduğu için aşınmaz olması çok önemlidir. Bundan dolayı da fiyat farkı oluşmaktadır. Özellikle araçlarda sürekli hareket halinde olduğu için miller birbirine zamanla sürterek aşınma oluşabilmektedir. İşte bunun önüne geçebilmek için milleri aşılmaz bir yol ile yapmak önem taşımaktadır. Sebepten dolayı fiyatlar değişimler göstererek müşteriler ile buluşmaktadır.

7- Transmisyon Üretiminde Kullanılan Malzemelerin Dayanıklı Olması

Malzemeler, ne kadar fazla dayanıklı olursa fiyat bunu orantılı olarak değişim göstermektedir. Kullanılan millerin, uzun ömürlü olması için dayanıklı olabilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu yüzden özellikle, ürünün üretim aşamasında çok dayanıklı malzemeler ile tercih edilmektedir. Bu şekilde daha sağlam çevre dostu miller üretilmiş olmaktadır.

Transmisyon Mili Fiyatlarına Etki Eden 7 Önemli Unsur