Otomat Çeliği Tercihinde Karar Verdirici 6 Adım

Demir çelik sektöründe kullanılan, en önemli ürünlerden biriside otomat çelikleridir. Maliyeti oldukça düşük bir alternatiftir. Talaşlı imalatlarda sıkça kullanılan bir çelik türüdür diyebiliriz.

Otomat Çeliği Teknik Bilgiler

Otomat çeliğinin, bazı değerleri önem arz etmektedir. Otomat çeliklerinin karbon oranı %0.07-%0,60 arasında bulunurken, kükürt oranı ise %0.15-%0.40 değerleri arasında bulunur. Fosfor oranı ise %0.07 ve %0.10 değer aralığındadır. www.spekralmetal.com.tr sitesinden satın alınabilir.

Otomat Çeliği Tercihinde Karar Verdirici 6 Adım

1- Otomat Çelikleri Çeşitleri

Isıl işlem uygulanmayanlar ve ısıl işlem uygulananlar olarak 2 gruba ayrılır.

  1. Isıl işlem uygulananlar ise yine kendi içlerinde 2 gruba ayrılır.
  2. Bunlar; ıslah işlemi uygulananlar ve sementasyon işlemi uygulananlar olarak bilinir.

2- Otomat Çelikleri İçerinde Kükürt ve Fosfor Etkisi

Çelik kalitesi açısından, kükürt ve fosfor son derece önemlidir. Otomat çeliklerinde yüksek miktarda bulunan fosfor ve kükürt, talaşlı işlem kabiliyetini artırır. Ayrıca, malzemenin daha verimli hale gelmesine katkı sağlarlar. Bu sebeple de otomat çeliği tercih edecek olanlar, kükürt ve fosfor değerlerine önem göstermelidir.

Yüksek oranda bulunan bu değerler, otomat çeliğinin daha parlak ve pürüzsüz bir yüzeye sahip olmasına sebep olur. Sadece temiz bir yüzeyi olması değil, parça dayanımı da artırmaktadır.

3- Otomat Çelikleri İçeriğinde Kurşunun Önemi

Otomat çelikleri içerisinde önem taşıyan maddelerden biride kurşundur. Kurşun, otomat çeliği içerisinde alaşımlı bir şekilde kullanılabilir. Bu sayede çeliğin mekanik özellikleri geliştirilir.

Yağlama özelliğinin artırıldığı ve ıslah edilebilmesi önemli etkenlerdir. Islah edilebilir ve semende edilebilme özelliğine de sahiptir. Bu sebeplerden dolayı, önemsenir ve tercih edilir.

Otomat çeliği fiyatları da merak edilen konulardan biridir. Sizlerde fiyat bilgisi için bizi arayabilir, web sitemizi (www.spekralmetal.com.tr) inceleyebilirsiniz.

4- Otomat Çeliği Kullanım Alanları

Genelde imalat ve endüstriyel alanlarda tercih edilip kullanılan ince kesim çelikler, birçok özelliğe sahiptir. Bu özelliklerinden sebep, çeşitli iş alanlarında tercih edilirler.

Otomat çelikleri nerede kullanılır sorusuna; inşaat sektörü, makine ve teçhizat üreten firmalar, otomotiv, hassas mekanik parçaların üretimini yapan endüstri kolları olarak cevap verilebilir.

Hassas makine parçaları, inşaat sektörü, mobilya sektörü, konstrüksiyon elemanları, her türlü bağlantı ekipmanları, makine teçhizatı parçaları, beyaz eşya sanayide yaygın olarak kullanılır.

Bunlar dışında, ölçü cihaz parçaları ile optik cihaz parçalarında da otomat çelikler kullanılır. Otomat çelikleri; soğuk dövme, sıcak dövme ve zımbalama parçalarının imalatlarında da kullanılır. Torna ve CNC tezgahlarında sıklıkla tercih edilir.

5- Kurşunlu ve Kurşunsuz Otomat Çelikleri

Günümüzde kurşunlu otomat çeliği kullanım alanları oldukça sınırlıdır. Bunun sebebi, kurşun ilavesiyle gerekli aksiyonlar alınabilmesidir. Kurşunsuz otomat çelikleri birçok alanda kullanımı mevcuttur.

Kolay talaş kaldırabilme özelliğinin yanı sıra, bu çeliklerde ısıl işlem yapılabilmesi bir diğer avantajdır. Ek olarak, kaynak kabiliyetleri oldukça yüksektir. Bundan dolayı, sıcak dövmeye uygundur.

6- Otomat Çeliği Tercihinde Faydalı Bilgiler

Otomat çelikleri, içerdiği fosfor ve kükürt sebebiyle, daha çok metalik kırılganlık sağlar ve kırılgan talaş oluşumunun önünün açılmasını sağlar. Bu iki bileşen etkisi sebebiyle, otomat çelikleri yağlama özellikleri sergilerler. Ayrıca parçaların dayanıklı ve kalite oranını artırır.

  • İşlenmesi oldukça kolaydır.
  • İşleme kolaylığı sebebiyle, işleme ve kesici uçların dayanıklılığı artar ve hizmet ömrü uzamış olur.
  • Kolay ve hızlı talaş kaldırma özelliğine sahiptir. Bundan dolayı, yüzeyin işlenmesi kolaylaştırır ve daha iyi ve temiz yüzey kalitesi sağlamış olur.
  • Küçük boyutlarla, kolay işlenebilir malzemelerin işlenmesine yardımcı olan otomat çeliği ile çalışmak oldukça kolaydır.
  • Tüm otomat çeliği ürünleri üretimi konusunda, hizmet vermeye devam ediyoruz. Firmamızdan her türlü desteği talep edebilirsiniz.
otomat çeliği tercihinde karar verdirici 6 adım